Puesto a puesto: así queda el segundo escalafón del organigrama en la Xunta

El Consello ha aprobado este lunes casi una treintena de nombramientos en varios departamentos
Alfonso Rueda y Ángeles Vázquez en el Consello de la Xunta. PEPE FERRÍN
photo_camera Alfonso Rueda y Ángeles Vázquez en el Consello de la Xunta. PEPE FERRÍN

El nuevo Gobierno gallego en su segunda reunión semanal ha completado el organigrama, que supone cambios de estructura y nombramientos en varios departamentos de altos cargos del segundo nivel, los que se sitúan por debajo de los conselleiros y conselleiras.

El Consello de la Xunta de este lunes ha aprobado casi una treintena de nombramientos, a los que se sumarán más la semana que viene, y este es su reparto por departamentos:

Presidencia

  • Secretario xeral de Medios: Pedro Rojo Otero (tras el cese de Silvia Valdés)
  • Delegados territoriales en A Coruña (Belén Do Campo) y Ourense (Manuel Pardo); y los de Ferrol (Martina Aneiros), Lugo (Javier Arias), que repiten
  • Directora xeral de Asuntos Constitucionais: Isabel Concheiro
  • Director de la Axencia de Turismo de Galicia: Xosé Manuel Rey Merelles

Consellería de Presidencia, Xustiza e Deporte

  • Secretario xeral técnico: Javier Abad (tras el cese de Elena Muñoz)
  • Director xeral da Axencia Galega de Seguridade Pública: Santiago Villanueva

Consellería de Medio Ambiente e Cambio Climático

  • Directora xeral de Patrimonio Natural: Marisol Díaz Mouteira (tras el cese de Belén Do Campo)

Consellería de Educación, Ciencia, Universidades e FP

  • Directora xeral da Axencia Galega de Innovación: Carmen Cotelo (tras el cese de Patricia Argerey)
  • Presidente del consorcio Axencia para a Calidade do Sistema Universitario de Galicia: Juan José Nieto Roig (tras el cese de María Patrocinio Morrondo)

Consellería de Economía e Industria

  • Directora xeral de Industria e Solo: Margarita Ardao

Consellería de Facenda e Administración Pública

  • Secretario xeral técnico: David Cabañó (tras cese de Jorge Atán)
  • Director xeral de Orzamentos e Financiamento Autonómico: Arturo López (cese de Almudena Chacón)
  • Interventora xeral da Comunidade Autonóma: Almudena Chacón (cese de Arturo López)
  • Directora xeral de Emprego Público e Administración de Persoal: Nuria Aguilar (cese de José María Barreiro)
  • Director xeral de Simplificación Administrativa e do Patrimonio: José María Barreiro (Jesús Oitaven)

Consellería de Vivenda e Planificación de Infraestruturas

  • Secretario xeral técnico: Yago Borrajo (cese de Pilar Arias)
  • Secretario xeral de Vivenda e Urbanismo: Heriberto García

Consellería de Cultura, Lingua e Xuventude

  • Secretaria xeral técnica: Elvira Casal

Consellería de Emprego, Comercio e Emigración

  • Secretario xeral técnico: Joaquín Macho (cese de Alberto Fuentes)
  • Secretario xeral de Emigración: Antonio Rodríguez Miranda
  • Director xeral de Comercio e Consumo: Gabriel Alén

Consellería do Medio Rural

  • Secretario xeral técnico: Jorge Atán (cese de Joaquín Macho)
  • Director xeral de Gandaría, Agricultura e Industrias Agroalimentarias: Silvestre José Balseiros

Consellería do Mar

  • Secretaria xeral técnica: Marta Barreiro (cese de Silvia Cortiñas)