Jueves. 13.12.2018 |
El tiempo
Jueves. 13.12.2018
El tiempo

Programa San Froilán 2018

Detalle del cartel del San Froilán 2018
Detalle del cartel del San Froilán 2018
Jueves 4 de octubre de 2018

20.30 h Pregón a cargo de Manuel Lombao Lombao. Salón de Actos Casa do Concello
21.00 h Os Pelúdez entre nós + Los Gofiones + Cabezudos no pregón.
21.00 h Pasarrúas da charanga Clave de Sol pola rúa da Raíña, pr. Maior, Ruanova e pr. da Soidade
21.15 h Concerto de Los Gofiones na pr. de Santa María
22.15 h Concerto da Orquestra Folk Sondeseu + invitados: Vanesa Muela, Xuacu Amieva e Luis Peixoto, os mestres de Sondeseu, Begoña Riobó, Javier Feijoo Xisco, Anxo Pintos, Xosé Liz, Xaquín Xesteira e Rodrigo Romaní, na pr. Horta do Seminario
22.30 h Actuación do colectivo A.L.A.S. de Lugo na pr. da Soidade
23.30 h Verbena coa orquestra Panamá na pr. Maior
00.30 h Noite Sabinera a cargo de La Penúltima na pr. de Santa María
00.45 h A Duendeneta na pr. da Soidade

Viernes 5 de octubre de 2018

11.00 h Feira de antigüidades e coleccionismo na rúa da Raíña. Ata as 21.00 h
12.00 h Ofrenda da Corporación a San Froilán, na Catedral de Lugo, acompanados polos Campeiros de San Xoán do Campo
12.00 h Pasarrúas dos Trastiños de Castelo por Albeiros e As Gándaras
12.45 h Concerto de Lucus Ensemble + Pilocha + Lis Latas na pr. de Santa María
13.00 h Sesión vermú a cargo do grupo Skintinght na Rinconada do Miño
13.00 h Os Pelúdez entre nós pola pr. Maior e o Recinto Feiral
13.00 h Pasarrúas de Devandoira infantil pola pr. Mártires de Carral, Rúa Dinán e Rúa San Roque ata Montirón
13.00 h Pasarrúas da charanga Os Amigos de Manolo por Recatelo, Puro Cora, Vila de Foz e Recinto Feiral
13.30 h Sesión vermú a cargo de Vrásica no Campo Castelo
19.00 h Verbena galega d’antes. Ven a aprender a bailar con Xabier Iglesias, coa actuación de Airiños da Freba e os Danzantes do Xeito. Caracteríate dos anos 40/50!
19.00 h Pasarrúas da charanga A Excusa por Recatelo, Puro Cora e Recinto Feiral
19.00 h Pasarrúas da charanga Garrafón.com pola pr. Mártires de Carral, San Pedro, rúa Progreso, San Marcos e Ruanova
19.30 h Pasarrúas de Airiños de Orzabai pola avda da Coruna, desde a Medusa, polas pr. Viana do Castelo e Agro do Rolo
21.00 h Concerto de La M.O.D.A. na pr. Horta do Seminario
22.00 h Espazo Hip Hop na pr. da Soidade, con Greensoul (teloneiro), CTX e TekilasThe crossroads music e artistas de Capsule Corp (Happy004, KrK002, Karba e Sad Gonsales) Peche do Espazo coa actuación dos Dj Jako Robe Miguel Palacios ás 01.00 h
23.00 h Espectáculo Piromusical + videomaping, na pr. Maior, diante da Casa do Concello, en honra a San Froilán
23.30 h Concerto de Zenet na pr. de Santa María
00.45 h Os Festicultores Louband polo recinto histórico

Sábado 6 de octubre de 2018

11.00 h Feira de antigüidades e coleccionismo na rúa da Ríaña. Ata as 21.00 h
11.00 h O San Froilán Tecedeiro, actividade aberta de cestería a cargo da asociación Corazóns Artesáns no parque Rosalía de Castro ata as 13.30 h. (no patio de O Vello Cárcere en caso de chuvia)
11.30 h IX Desfile de Gando San Froilán. Percorrido: tramo peonil da ronda da Muralla, pr. da Constitución, Campo Castelo, pr. Maior e Bispo Aguirre. Grupo acompanante Raíces do Campo
12.00 h Pasarrúas de Antaruxas e Sorteiros pola avda. Ramón Ferreiro, Rodríguez Mourelo e rúa Puro Cora
12.15 h Pasarrúas da charanga Son do Miño por Quiroga Ballesteros, pr. da Soidade,Tinería, rúa do Mino, pr. do Campo e zona dos vinos
12.30 h Recepción oficial á Corporación do Concello de Ferrol no Salón de sesións, na casa do Concello
13.00 h Actuación da escola de música Fábrica de Sons na pr. do Cantiño
13.00 h Sesión Vermú de West Side Bones na pr. da Soidade
17.00 h XVI Festival de Cultura Tradicional, organizado pola asociación cultural Cantigas e Frores Participan: Grupo Etnográfico de Areosa (Viana do Castelo-Portugal) e Asociación Etnográfica Don Sancho (Zamora)
17.00 h O San Froilán Tecedeiro, actividade aberta de cestería a cargo da asociación Corazóns Artesáns no parque Rosalía de Castro ata as 21.00 h. (no patio de O Vello Cárcere en caso de chuvia)
18.00 h A Duendeneta no Campo Castelo
18.30 h Pasarrúas de Arrincadeira Folk pola rúa San Marcos, Bolano Ribadeneira, rúa San Froilán e Ruanova
20.00 h Pasarrúas de Treboada pola rúa Quiroga Ballesteros, Mercado Municipal e Praza de Abastos
20.30 h Concerto de Hombres G na pr. Horta do Seminario
22.30 h Concerto de Javiera Mena na pr. de Santa María
23.30 h Verbena coa orquestra La Favorita na pr. Maior
00.00 h Noite electrónica con: Galician ArmyManu ChadyFrisco & Marcos Peón, na pr. de Santa María

Domingo 7 de octubre de 2018

11.00 h Feira de antigüidades e coleccionismo na rúa da Ríaña. Ata as 21.00 h
11.00 h O San Froilán Tecedeiro, actividade aberta de cestería a cargo da asociación Corazóns Artesáns no parque Rosalía de Castro ata as 13.30 h. (no patio de O Vello Cárcere en caso de chuvia)
11.30 h Mostra de Música Tradicional do Domingo das Mozas, coa Asociación de Gaiteiros Galegos, polo recinto histórico. Participan: Abertal (A Rúa), A Volta do Agro (Lugo), Arume (Boiro), Banda de Gaitas Son da Chaira (Terra Chá), Caivanca, Cántigas e Frores e Folquiada (Lugo), Lagharteiras (Mos), Os Campantes da Baña (A Bana), Os de Algures (Pontevedra), Reviravolta e Xaora (Lugo)
11.30 h Recepción na casa do Concello á Asociación do Traxe Galego de Santiago + Traxandaina de Lugo. Paseo e exhibición ata o parque Rosalía de Castro
12.30 h Ofrenda floral a Rosalía de Castro por parte de Paloma Lugilde coa participación dos Xílgaros de Lugo + Lulavai
12.30 h Pasarrúas de Pelexo de Ghaita dende a porta de Santiago, pola rúa Santiago e Calzada da Ponte
12.30 h Pasarrúas dos Valuros pola rúa Adolfo Suárez e Sagrado Corazón
12.30 h Pasarrúas de Abrente pola pr. da Milagrosa, Camino Real, rúa  Mallorca e Av. da Coruna
13.00 h Actuación de Lulavai na pr. de Santa María
13.30 h Sesión vermú a cargo de Lacón con Grelos na pr. da Soidade
17.00 h O San Froilán Tecedeiro, actividade aberta de cestería a cargo da asociación Corazóns Artesáns no parque Rosalía de Castro ata as 21.00 h. (no patio de O Vello Cárcere en caso de chuvia)
17.00 h Concertos das Bandas Música: Agrupación Musical do Rosal + Banda municipal de Sober
17.30 h XX Mostra de música tradicional do Domingo das Mozas coa Asociación de Gaiteiros Galegos polo recinto histórico
20.30 h Concerto de Rozalén na pr. Horta do Seminario
22.15 h Concerto de Nathy Peluso + Big Menú na pr. de Santa María
23.00 h Verbena coa Banda Gaudí na pr. Maior

Luns 8 de octubre de 2018

12.00 h Pasarúas das Vikingas pola rúa Progreso, Raíña, San Marcos, pr. de Ferrol, Campo Castelo, San Pedro e Mártires de Carral
12.00 a 20.00 h Cultura e tradición no Camiño a cargo de Traxandaina no Cantiño Nemesio Cobreros (ao lado de O Vello CaÅLrcere) Día do Liño a cargo da Asociación de Mulleres de Insua (Vilalba) con recreación de traballos realizados nas antigas Tascas do Lino + tear de tapiz
12.30 h Entrega premios do Concurso de tapas auditorio de O Vello Cárcere
13.30 h Sesión vermú con Los Alcántara na pr. de Santa María
16.00 a 20.00 h Cultura e tradición no Camiño no Cantiño Nemesio Cobreros. Obradoiro de xoguetes sonoros a cargo de Xaneco Tubío
17.30 h Sesión de tarde coa orquestra Breixa Band na pr. Maior
18.30 h Os Pelúdez entre nós na sesión de tarde da pr. Maior
18.45 h Cultura e tradición no Camiño na pr. Cantiño Nemesio Cobreros, actuación musical a cargo de Branca Villares
20.00 h Pasarrúas da charanga Terra Chá pola Ruanova
21.00 h Concerto de Adrián Vigo na pr. de Santa María

Martes 9 de octubre de 2018

11.30 h Pasarrúas da charanga Viño Branco pola rúa Quiroga Ballesteros (Mercado Municipal e Praza de Abastos) e Santo Domingo
12.00 a 20.00 h Cultura e tradición no Camiño a cargo de Traxandaina, no Cantiño Nemesio Cobreros. Día da Lá, obradoiros a cargo de Bolboreta Fiandeira tear de tapiz + O Fiadeiro (proceso de tinguido da lá)
16.00 h Actuación de Bruno Villamor
18.30 h Obradoiro de canto e pandeira a cargo de Branca Villares (aberto a todos os públicos + 6 anos)
19.00 h Pasarrúas dos Campeiros de San Xoán do Campo polas rúas Quiroga Ballesteros, Santo Domingo, rúa Doutor Castro, pr. Maior e Bispo Aguirre
20.00 h Presentación nº 15 da colección San Froilán dos Devanceiros no auditorio de O Vello Cárcere
20.00 h Concerto de Barbarian Profhecies, na pr. da Soidade
20.30 h Sesión de tarde-noite, coa orquestra Los Españoles na pr. Agro do Rolo
21.00 h Concerto de Foolmakers + The Shakers, na pr. de Santa María

Miércoles 10 de octubre de 2018

11.30 h Pasarrúas da charanga Ardeyukú polas rúas San Marcos, Santo Domingo, Doutor Castro, pr. Maior e Bispo Aguirre
12.00 a 20.00 h Cultura e tradición no Camiño a cargo de Traxandaina no Cantiño Nemesio Cobreros cos seguintes obradoiros: Tecidos e tapiz (a cargo de Inés Rir), Cestería e palillos (a cargo de Bea Valín), Polos pés: aproximación ás técnicas dos zoqueiros. Todos os públicos + 8 anos
18.00 h Letra das festas (2018) Revista Oral organizada pola sección de literatura de tradición oral da Asociación de Escritoras e Escritores en Lingua Galega no auditorio de O Vello Cárcere
18.30 h Actuación musical a cargo de Davide Salvado no Cantiño Nemesio Cobreros
19.00 h Pasarrúas de Nubeiro pola Fonte dos Ranchos, Castineiro e Lamas de Prado
20.00 h Pasarrúas de Son de Lugh por Puro Cora, Recatelo e Recinto Feiral
21.00 h Concerto de Lucía Pérez + Vizcaíno, na pr. de Santa María

Jueves 11 de octubre de 2018

11.00 h Recepción no Concello de representantes do Camiños Primitivo, Santiago e autoridades
11.30 h “Camiño ao contar” con Lois Pérez Díaz Grupo de Baile Gaitas Santaia de Oleiros, dende Porta San Pedro ata Porta Miñá
12.00 a 20.00 h Cultura e tradición no Camiño a cargo de Traxandaina no Cantiño Nemesio Cobreros cos seguintes obradoiros: Bastidor para nenas/os e na, estrutura do tapiz (Inés Rir), Demostración do antigo oficio de zoqueiro (Alberto Geada), Exposición e obradoiro de construción de corozas (Ávaro M. Leiro). Actuación musical durante todo o día a cargo do Grupo de Baile e Gaitas Santaia de Oleiros, con pezas tocadas, cantadas e bailadas da provincia de Lugo
12.30 h Visita das autoridades ás actividades do Cantiño Nemesio Cobreros organizado por Traxandaina
13.00 h Sesión vermú de Kimuru na pr. do Campo Castelo
17.30 h Inicio do XIII SANFROIDANCE na pr. da Soidade
Nastasia Zürcher (17.30 h)
Escandaloso Xpósito & Hartosopash (18.30 h)
Soulmakclein (19.15 h)
Ganjahr Family (20.00 h)
Ms Maiko (21.10 h)
Karmasound (22.10 h)
Jotamayúscula (23.10 h)
Kron & Soto (00.20 h)
Dj Tillo (01.30 h)
Evento conducido por Narci Rodríguez acompanado polo artista visual VDJ Doble K
20.30 h Pasarrúas de Entre Lusco e Fusco polas Fontinas e Montirón
20.30 h Pasarrúas da charanga Malo Será por Augas Férreas, estrada da Granxa, Campos Novos, Alfonso X e Acea de Olga
20.30 h Gala do Progreso ao Deporte Lucense no Auditorio Municipal Gustavo Freire
21.00 h Os Pelúdez entre nós pola zona dos vinos
21.30 h Concerto de Heredeiros da Crus. Teloneiros: Wicked World (20.00 h) na pr. Horta do Seminario
22.45 h Fanfare Ciocarlia na pr. de Santa María
00.00 h Verbena coa orquestra Cinema na pr. Maior
00.30 h Os Festicultores polo recinto histórico zona dos vinos, rúa do Mino e Tinería

Viernes 12 de octubre de 2018

11.00 h Feira de antigüidades e coleccionismo na rúa da Raíña. Ata as 21.00 h
11.00 h Inauguración da Volta ao Medievo ao carón da Catedral de Santa María. Feira Medieval organizada polos antigos alumnos da escola de Arte e Superior de deseño Ramón Falcón
11.30 h Misa en Latín na capela do Bo Xesús da Catedral de Lugo cantada polo Orfeón Lucense
12.00 h Pasarrúas de Devandoira polo recinto histórico
12.00 a 20.00 h Cultura e tradición no Camiño a cargo de Traxandaina no Cantiño Nemesio Cobreros. Día adicado á música tradicional con obradoiros de: Gaitas a cargo de Lis Latas, Percusión a cargo de Xaneco Tubío
12.30 h Actuación musical no Cantiño Nemesio Cobreros a cargo do Grupo de Zanfoñas da Tradescola
13.00 h Sesión vermú da orquestra Pontevedra na pr. Maior 
13.30 h Sesión vermú dos Parentes na Rinconada do Miño
16.00 h Actuación musical dos Xílgaros de Lugo no Cantiño Nemesio Cobreros
18.00 h Obradoiros de baile tradicional (puntos de baile do Camino) abertos á participación do público a cargo de Xabier Iglesias no Cantiño Nemesio Cobreros
18.30 h Pasarrúas de Meigas e Trasgos polo recinto histórico
19.00 h Actuación de Habelas Hainas na pr. da Soidade
20.30 h Concerto de Marky Ramone + Pussy Riot, na pr. Horta do Seminario
23.00 h Concerto de Myles Sanko “a voz revelación do Soul” na pr. de Santa María
23.30 h Verbena coa orquestra Pontevedra na pr. Maior

Programa San Froilán 2018